Manufacturer of a wide range of products which include star delta fire pump control panel, automation plc hmi control panel, three phase control panel, operation theatre control panel, apfc and power factor control panel and pharma machine plc control panel.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Number of Zone | 16 |
| Material | Mild Steel |
| Pump Power Source | Electric |
| Number Of Phases | 3 phases |
| Automation Type | Automatic |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
A Fire Fighting Panel is a specialized control panel designed to monitor and operate fire-fighting systems, such as sprinkler pumps, hydrant pumps, and jockey pumps. It is a crucial component in fire protection systems, ensuring reliable operation during fire emergencies
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Display Size | 7 inch |
| Phase | Three phase |
| Type Of Communication | Ethernet |
| Display Type | TFT LCD |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Panel Type | PLC |
| Power | 200A |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Automation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3 HP |
| Starter Type | DOL |
| Current Rating | 100A |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Power | 100 AMP |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Power | 25 HP |
| Touch Screen | Yes |
| Humidity Display | Yes |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 50 kVAR |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Contactor Based |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Manual |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| PLC Brand | Siemens |
| Phase | Single phase |
| Panel Voltage | 110 V AC |
| I O Count | Up to 32 I O |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Electrical |
| Zones | 2 |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
A Fire Fighting Panel is a specialized control panel designed to monitor and operate fire-fighting systems, such as sprinkler pumps, hydrant pumps, and jockey pumps. It is a crucial component in fire protection systems, ensuring reliable operation during fire emergencies.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 50 kVAR |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Contactor Based |
| Current Rating | 240A |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP66 |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Tray Dryer |
| Power | 20 kW |
| Heater Type | Electric |
| Control Type | ON OFF |
| Sheet Thickness | 1.6 MM |
| Color | GRey |
| Ambient Temperature | 50 degree |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dhriti Sales Service is the leading of Manufacturer of Electrical Control Panel and many more
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 50 kVAR |
| Usage | Industrial |
| Control Type | Contactor Based |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | DOL Starter |
| Motor Power | 0.75 HP |
| Input Voltage | 230 V |
| Run Type | Dry Run |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 20 HP |
| Color | Gray |
| Current | 200A |
| Finish Type | Polished |
| Phase | Three phase |
| Voltage | 415v ac |
| Material | M s powder coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | DOL Starter |
| Motor Power | 1 HP |
| Input Voltage | 230 V |
| Bus Bar | Aluminium |
| Phase | 2 |
| Usage | Industrial |
| Material | MS |
| Voltage | 220V |
| IP Rating | IP65 |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three phase |
| Motor Power | 0.75 HP |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| PLC Brand | Siemens |
| Phase | Three phase |
| Panel Voltage | 110 V AC |
| I O Count | Up to 32 I O |
| Rated Voltage | 415 V |
| Material | Mild Steel |
| Panel Type | PLC |
| Power | 100A |
| IP Rating | IP44 |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1 HP |
| power | 7.5 kW |
| Input Voltage | 230 V |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | S7-1500 |
| Work Memory | 128 KB |
| Number of Digital Inputs (DI) | 8 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 6 |
| Number of Analog Inputs (AI) | 2 |
| Number of Analog Outputs (AO) | 2 |
| Supply Voltage | 115/230V AC |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Burner Capacity | Up to 200 kW |
| Fuel Type | Light Oil |
| Current Rating | 200A |
| Control Type | On Off |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Polished |
| Phase | Three phase |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415v ac |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Application | Plastic Extruder |
| Panel Voltage | 230 V AC |
| Control System | Relay Based |
| Power | 1 kW |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Phase | 1 |
| Voltage | 220V |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| On Time Range | 0.1–10 s |
| Off Time Range | 0.1–10 s |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Brand | Multispan |
| Type | DIN Rail |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP75 |
| Packaging Type | Box |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 125 A |
| Rated Voltage | 230 V |
| Current Rating | 5000A |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Coated |
| Usage | Industrial |
| IP Rating | IP65 |
| Power Source | Electrical |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Control Method | On Off |
| Power | 10 kW |
| Power Rating | Up To 5 kW |
| Supply Voltage | 230 V Single Phase |
| Voltage | 220V |
| IP Rating | IP65 |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Control Method | On Off |
| Power | 45 kW |
| Power Rating | Up To 5 kW |
| Supply Voltage | 230 V Single Phase |
| Sheet Thickness | 1.6 MM |
| Color | grey |
| Ambient Temperature | 50 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | PCC Panel |
| Rated Current | Above 6300 Amps |
| Current Rating | 200A |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Manual |
| IP Rating | IP66 |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | MCC Panel |
| Power | 50 kW |
| Operating Voltage | 230 V AC |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 415 V |
| Color | GREY |
| Country of Origin | Made in India |
An Industrial Control Panel (ICP) is an assembly of electrical components and devices used to manage, monitor, and control machinery or industrial processes. It is widely used across industries to ensure efficient, safe, and automated operations of equipment.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Screen Diagonal | 4.3 in |
| Application Type | Industrial |
| Touch Screen Type | Key Panel |
| Input Method | Physical Keys |
| Communication Interface | Profinet |
| Mounting Position | Vertical |
| Manufacturer Series | Simatic |
| Display Resolution | 1280 x 800 pixel |
| Memory | 24 mb |
Minimum order quantity: 1 Piece
INVT AC VFD Drive
INVT AC VFD Drives provide efficient motor speed control, energy savings, and stable performance. They are easy to install, reliable in operation, and suitable for pumps, fans, conveyors, and various industrial applications.
AshvinKumar Prajapati (CEO)
Dhriti Sales & Service
29, Shri Umiyanagar Co. OP H Soc Ltd, NR Gujarat Housing Asarva, Chamanpura
Ahmedabad - 380016, Gujarat, India