Pioneers in the industry, we offer construction machinery control panels, variable frequency drive inverter, ventilation control panel, auto transformer starter panel and chiller control panel from India.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hot Mix Plant |
| Control Type | PLC Based |
| Panel Voltage | 415 V AC |
| Phase | Single Three Phase |
| Mounting | Skid Mounted |
| Motor Control | VFD Based |
| Display Type | Digital |
| Cabin Type | Portable Cabin |
Minimum order quantity: 1 Piece
Construction Machinery Control Panels
Construction Machinery Control Panels provide reliable control and protection for heavy equipment. They ensure safe operation, efficient performance, and easy monitoring at construction sites.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW (1 HP) |
| Power | 7 HP |
| Input Phase | Single Phase |
| Usage | for Pumps |
| Brand | INVT |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Voltage | 220 V |
| Phase | 3 |
Established of the year 2021, Dhriti Sales Service is the leading of Manufacturer of Electrical Control Panel and many more.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Application | Industrial Ventilation |
| Fan Control | VFD Based |
| Panel Voltage | 380 V AC |
| Phase | Single Phase |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Control Mode | Auto |
| Mounting Type | Wall Mounted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30 kW |
| Rated Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Tap Setting | 65 Percent |
| Control Supply | 110 V AC |
| Application | Industrial Plant |
| Brand | ABB |
₹ 168000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | Control Panel |
| Rated Voltage | 500V AC |
| Phase | Three Phase |
| Enclosure Rating | IP66 |
| Door Type | Double Door |
| Short Circuit Rating | 25 kA |
AshvinKumar Prajapati (CEO)
Dhriti Sales & Service
29, Shri Umiyanagar Co. OP H Soc Ltd, NR Gujarat Housing Asarva, Chamanpura
Ahmedabad - 380016, Gujarat, India