Pioneers in the industry, we offer inovance vfd ac drive, three phase vfd, high power vfd, vfd for hvac, yaskawa vfd and vfd for motor from India.
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Series | MD200 |
| Voltage | 110V |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW (1 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | ABB |
| Application | General Purpose |
| IP Rating | IP55 |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 kW (10 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | INVT |
| Application | General Purpose |
| Output Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3.7 kW (5 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | INVT |
| Application | General Purpose |
| IP Rating | IP21 |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Series | A1000 |
| Power Rating | 5.5 kW |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Input Phase | 3 Phase |
| Control Mode | Vector Control |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Enclosure | IP54 |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 HP |
| Power Rating | 18.5 kW |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Input Phase | 3 Phase |
| Cooling Type | IC416 |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Series | VFD-E |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Input Phase | 1 Phase |
| Control Mode | V/F Control |
| Motor Power | 0.5 HP |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 kW (10 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | INVT |
| Application | General Purpose |
| Output Phase | 3 Phase |
| IP Rating | IP20 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Power Rating | 7.5 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Speed Range | 200–2880 rpm |
| Cooling Type | IC416 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Series | Micromaster 440 |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Input Voltage | 500–690 V |
| Input Phase | 3 Phase |
| Control Mode | Vector Control |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Enclosure | IP66 |
AshvinKumar Prajapati (CEO)
Dhriti Sales & Service
29, Shri Umiyanagar Co. OP H Soc Ltd, NR Gujarat Housing Asarva, Chamanpura
Ahmedabad - 380016, Gujarat, India