Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer soft starter panel and flameproof starter panel.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 kW |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Power Range | 415V AC 5AMP TO 500AMP |
| Current | OAMP TO 500AMP |
| Model Number | SCHNEIDER SIEMENS |
| Input Voltage | 415V AC |
| Operating Voltage | 415VAC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Material of Construction (MOC) | Cast Aluminium |
| Phase | Three Phase |
| Dimensions (H x W x D) | 280x280x180 mm |
| Current Rating | 100A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| IP Rating | IP66 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
AshvinKumar Prajapati (CEO)
Dhriti Sales & Service
29, Shri Umiyanagar Co. OP H Soc Ltd, NR Gujarat Housing Asarva, Chamanpura
Ahmedabad - 380016, Gujarat, India