Pioneers in the industry, we offer vfd for pump, three phase vfd pressure pump panel, vfd control panel, vfd panel, ac drive abb siemens delta fuju inovance invt danfoaa freecon and 5hp delta vfd from India.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Power Rating | 10 HP |
| Brand | ABB |
| Output Voltage | 380 V |
| Max Pump Current | 40 A |
| Input Voltage | 230 V |
| Usage Type | Openwell Pump, Submersible Pump |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3 HP |
| Starter Type | DOL |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three phase |
| Power | 200A |
| Material | MS |
| IP Rating | IP44 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dhriti Sales Service is the leading of Manufacturer of Electrical Control Panel and many more
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1 HP |
| Input Voltage | 230 V |
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Manual |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 20 HP |
| Input Voltage | 415 V |
| Phase | 1 Phase |
| Drive Brand | ABB |
| Control Mode | Vector Control |
| Enclosure Type | Floor Mounted |
| Ingress Protection | IP42 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20001 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1 HP |
| Input Voltage | 415 V |
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | MOTOR CONTROL |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2.2 kW (3 HP) |
| Input Phase | Single Phase |
| Power | 10 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Input Voltage | 415 |
| Motor Power | 1 to 250kw |
| Model Name/Number | Ms300 acs560 |
| Input Frequency | 50 |
| Output Current | 1 to 400 |
| Start Up Torque | 150 |
| Acceleration Time | 15 |
| Warranty | 1year |
| Overload Capacity | Yea |
| Brand | ABB |
Minimum order quantity: 1 Piece
Established of the year 2021, Dhriti Sales Service is the leading of Manufacturer of Electrical Control Panel and many more.
ABB VFD (Variable Frequency Drive)
ABB VFDs are advanced motor control solutions designed to deliver precise speed control, high energy efficiency, and reliable performance. Suitable for pumps, fans, conveyors, compressors, and industrial machinery, ABB drives help reduce power consumption, improve process control, and extend motor life. With compact design, easy installation, and robust protection features, ABB VFDs ensure smooth and efficient operation across industrial and commercial applications.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Series | VFD-E |
| Power Rating | 5 HP |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Delta |
| Color | Black |
| IP Rating | IP75 |
| Packaging Type | Box |
AshvinKumar Prajapati (CEO)
Dhriti Sales & Service
29, Shri Umiyanagar Co. OP H Soc Ltd, NR Gujarat Housing Asarva, Chamanpura
Ahmedabad - 380016, Gujarat, India