Offering you a complete choice of products which include vfd near me, ac motor drive vfd, variable frequency drive vfd, vfd for elevator, vfd for crane and abb variable frequency drive.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 37 kW (50 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | INVT |
| Application | General Purpose |
| Output Phase | 3 Phase |
| IP Rating | IP66 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 11 kW (15 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | ABB |
| Application | General Purpose |
| IP Rating | IP20 |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 kW (10 HP) |
| Input Phase | Single Phase |
| Brand | INVT |
| Input Voltage | 380-415V |
| IP Rating | IP66 |
| Braking Unit | External |
| Output Frequency | 0-500Hz |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 kW (10 HP) |
| Input Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 480 V |
| Brand | ABB |
| Output Phase | 3 Phase |
| IP Rating | IP21 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 5.5 kW (7.5 HP) |
| Input Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 230 V |
| Brand | ABB |
| Application | HVAC |
| Control Mode | Vector Control |
| IP Rating | IP65 |
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.5 kW (2 HP) |
| Brand | INVT |
| Input Voltage | 380-415V |
| Input Phase | Three Phase |
| Braking Unit | External |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | Altivar Machine ATV320 |
| Motor Power (HP) | 1 HP (0.75 kW) |
| Input Phase | Three Phase |
| Supply Voltage | 230 V |
| Application | Material Handling |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 37 kW (50 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | ABB |
| IP Rating | IP21 |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 kW (10 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | INVT |
| Application | General Purpose |
| IP Rating | IP21 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 kW (10 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | ABB |
| Control Mode | V/F Control |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 11 kW (15 HP) |
| Input Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 230 V |
| Brand | INVT |
| Application | General Purpose |
| Output Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Product Series | Altivar Machine ATV320 |
| Motor Power (HP) | 1 HP (0.75 kW) |
| Input Phase | Three Phase |
| Supply Voltage | 415 V |
| Application | Pumps & Fans |
| IP Rating | IP20 |
| Load Type | Heavy Duty |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Series | Micromaster 420 |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Input Phase | 1 Phase |
| Control Mode | V/F Control |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Application | Pump |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Series | VFD-E |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Input Phase | 1 Phase |
| Control Mode | V/F Control |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Enclosure | IP20 |
| Application | Pump |
| Braking Type | DC Braking |
| Communication | Modbus |
Get Latest Price
| Series | Emotron V20 |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Input Phase | 1 Phase |
| Control Mode | Torque Control |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Enclosure | IP55 |
| Application | Conveyor |
| Braking Type | No Braking |
| Communication | Modbus |
AshvinKumar Prajapati (CEO)
Dhriti Sales & Service
29, Shri Umiyanagar Co. OP H Soc Ltd, NR Gujarat Housing Asarva, Chamanpura
Ahmedabad - 380016, Gujarat, India